DEPARTMENT OF AGRONOMY'S COMPREHENSIVE STAFF LIST

Want to know more about staff, CLICK on the NAMED STAFF to view his or her personal website
Academic Staff
Non-Academic Staff
Postgraduate Teaching Staff
Staff on Study Felloship

ACADEMIC STAFF

S/N NAME RANK SPECIALISATION
1 Ismaila Alhaji Umar Professor/H.O.D Biochemistry
2 Andrew Jonathan Nok Professor Molecular Biology
3 Danladi Amedu Ameh Professor Nutrition
4 Sunday Ene-ojo Atawodi Professor Nutrition
5 Humphrey Chukwuemeka Nzelibe Professor Nutrition
6 Elewechi Onyike Professor Nutrition
7 Sani Ibrahim Professor Nutrition
8 Hajiya Mairo Inuwa Professor Nutrition
9 Kola Matthew Anigo Reader Nutrition
10 Mohammed Nasir Shuaibu Professor Nutrition
11 Olumuyiwa Adeyemi Owolabi Senior Lecturer Nutrition
12 Dorcas Bola James Senior Lecturer Nutrition
13 Abdullahi Balarabe Sallau Senior Lecturer Nutrition
14 Godwin Chiaka Njoku Lecturer I Biotechnology
15 Emmanuel Oluwadare Balogun Lecturer I Molecular Biology
16 Abdulrazak Baba Ibrahim Lecturer I Molecular Biology
17 Muawiya Abarshi Musa Lecturer I Biotechnology
18 Mohammed Auwal Ibrahim Lecturer II Biotechnology
19 Aliyu Salihu Lecturer I Industrial Biochemistry
20 Shuaibu Mallam Bala Assistant Lecturer Nutrition
21 Hafsat Abdullahi Mohammed Assistant Lecturer Nutrition
22 Abbas Olagunju Assistant Lecturer Nutrition
23 Uche Samuel Ndidi Assistant Lecturer Nutrition
24 Aliyu Muhammad Assistant Lecturer Molecular Biology
25 Sanusi Mada Bello Assistant Lecturer "
26 Nathan Habila Lecturer II Proteomics
27 Mohammed Aminu Assistant Lecturer Proteomics
28 Gloria Dada Chechet Assistant Lecturer Proteomics
29 Idowu Asegame Aimola Assistant Lecturer Proteomics
30 Auwalu Garba Assistant Lecturer Proteomics
31 Auwal Adamu Graduate Assistant Proteomics
32 Abdulmalik Salman Abdullahi Assistant Lecturer Proteomics
33 Obed Yakubu Bassa Assistant Lecturer Proteomics

NON-ACADEMIC STAFF

S/N NAME RANK/DESIGNATION
1 Felix Chikwe Awah Principal Confidential Secretary I
2 Samuel Sani Principal Stores Officer
3 Stephen Jock Asst. Chief Technologist
4 Yakubu Eleyi Omada Apeh PSenior Technologist
5 John Paul Shafa Senior Technologist
6 Amara Jobin Technologist I
7 Musa Bashir Technologist I
8 Reuben S. Baba Technologist II
9 Yahaya Garba Danjuma Library Officer
10 Rakiya Suleiman Senior Asst. Technologist
11 Nuraddeen I. Danbaba Senior Asst. Technologist
12 Shehu Abdulkadir Library Officer
13 Muhammad Aminu Musa Technologist II
14 Asabe Haruna Kaboshio Chief Secretarial Assistant
15 Ahmed Mohammed Executive Officer (Admin.)
16 Samson Baba Assistant Housekeeper
17 Aliyu Mansir Senior Laboratory Assistant
18 Sunday Oche James Library Assistant
19 Musa Garba Driver/Mechanic II
20 Yahuza Adamu Senior Caretaker
21 Sha’aibu Ibrahim Assistant Craftsman
22 Buhari Magaji Suleiman Office Assistant
23 Theresa Daniel Laboratory Assistant
24 Adamu Dahiru Dukku Office Assistant

POSTGRADUATE TEACHING STAFF

S/N NAME RANK
1 Ismaila Alhaji Umar Professor/HOD
2 Andrew Jonathan Nok Professor
3 Danladi Amedu Ameh Professor
4 Sunday Ene-ojo Atawodi Professor
5 Humphrey Chukwuemeka Nzelibe Professor
6 Elewechi Onyike Professor
7 Sani Ibrahim Reader
8 Hajiya Mairo Inuwa Reader
9 Kola Matthew Anigo Reader
10 Mohammed Nasir Shuaibu Professor
11 Olumuyiwa Adeyemi Owolabi Senior Lecturer
12 Dorcas Bola James Senior Lecturer
13 Abdullahi Balarabe Sallau Senior Lecturer
14 Godwin Chiaka Njoku Lecturer I
15 Emmanuel Oluwadare Balogun Lecturer I
16 Abdulrazak Baba Ibrahim Lecturer I
17 Muawiya Abarshi Musa Lecturer I
18 Mohammed Auwal Ibrahim Lecturer II
19 Monsurah Abimbola Abdulazeez Lecturer II
20 Adda’u M. Sani Lecturer II

STAFF ON STUDY FELLOWSHIP

S/N NAME RANK/DESIGNATION
1 Emmanuel Oluwadare Balogun Lecturer I
2 Abdulrazak Baba Ibrahim Lecturer I
3 Shuaibu Mallam Bala Assistant Lecturer
4 Sanusi Mada Bello Assistant Lecturer
5 Nathan Habila Lecturer II
6 Mohammed Aminu Assistant Lecturer
7 Idowu Asegame Aimola Assistant Lecturer
8 Auwal Adamu Graduate Assistant